Tabelltipset 8.Plass
Stormen fortsatter det fruktbare forholdet med norskefans og tippe fugla på åttende plass i årets tippeliga.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8. Lillestrøm
9. Start
10. Tromsø
11. Sandefjord
12. Hønefoss
13. Strømsgodset
--------------------------------------------
14. Haugesund
--------------------------------------------
15. Kongsvinger
16.
LILLESTRØM:
Plassering forrige sesong: 11. i Tippeligaen
INNLEDNING
Det har blitt en klassiker at Lillestrøm blir tippet inn blant de alle beste lagene i tippeligaen. Man forventer noe mer av de gule og svarte fra Åråsen som har vært i toppdivisjonen siden 1975 men faktum er at fugla ikke har endt topp tre siden 2001 sesongen. De siste sesongene har de og vært nærmere nedrykk en medaljer og europacup kan virke som et fjernt minne.
Like fullt så er det definitivt mye å hente og i forhold til forrige sesong men det mest spennende blir nok å følge med på hva som skjer på supporterfronten i flisbyen, vi får være glade det ikke er sånn hos oss.
OVERGANGER
Spillere inn:
Erling Knudtzon (Lyn)
Tarik Elyounoussi (Heerenveen, lån)
Anthony Ujah (Warri Wolves)
Spillere ut:
Magnus Myklebust (Odd Grenland)
Eirik Bertheussen (Tromsdalen)
Jon Midttun Lie (ukjent)
Martin Husar (1. FC Brno)
Tore Andreas Gundersen (Dynamo Dresden)
Otto Fredrikson (Spartak Naltsjik)
Viktor Arnasson (KR Reykjavik)
Vidar Riseth (Kongsvinger)
TRENINGSKAMPER
15.01: Lillestrøm 3-0 Nybergsund/Trysil
23.01: Lillestrøm 2-0 Strømmen
29.01: Lillestrøm 1-0 GAIS
07.02: Lillestrøm 0-0 Polonia Warszawa
12.02: Lillestrøm 2-1 Zenit St. Petersburg
20.02: Lillestrøm 3-3 Fredrikstad
26.02: Lillestrøm 2-0 Strømsgodset
05.03: Odd Grenland 2-1 Lillestrøm
SPILLERSTALL
12 Stefán Logi Magnússon
29 André Hansen
2 Steinar Pedersen
3 Lars Kristian Eriksen
13 Frode Kippe
15 Marius Johnsen
20 Stian Ringstad
21 Karim Essediri
23 Pål Steffen Andresen
28 Ruben Gabrielsen
6 Alhassane Dosso
7 Espen Søgård
10 Emmanuel Nosa Igiebor
11 Erling Knudtzon
17 Tarik Elyounoussi
22 Kristoffer Tokstad
25 Khaled Mouelhi
26 Mathis Bolly
8 Björn Bergmann Sigurðarson
9 Anthony Ujah
14 Edwin Eziyodawe
18 Arild Sungot
19 Fredrik Guldbrandsen
30 Olivier Occean
LAGET
Islendingen Stefán Logi Magnússon ble hentet inn på lån fra KR Reykjavik i august i fjor og gikk rett inn på laget, etter at Otto Fredrikson hadde levert en del ustabile prestasjoner på vårparten. Debuterte med bravur i hatoppgjøret mot Vålerenga på Ullevål og ble av mange kåret til banens beste i den kampen. Var førstevalg i LSK-buret utover høsten og to måneder etter Lillestrøm-debuten ble låneavtalen gjort permanent. Etter sesongslutt og i vinter har Magnússon hele tiden fremstått som førstekeeper, og Fredrikson fikk etter hvert beskjed om å finne seg en ny klubb - både på grunn av sportslige og økonomiske grunner. I februar i år ble dermed Fredrikson klar for russiske Spartak Nalchik. Om det er et riktig valg av klubben å satse på Magnússon fremfor Fredrikson får tiden vise, men de fremstår som sagt som ganske jevngode så vi velger å kalle keeperstatusen i LSK status quo fra fjorårets sesong. 20 år gamle André Hansen blir Magnússons største utfordrer i år. Som en del av Magnússons låneavtale i fjor gikk Hansen motsatt vei og tilbrakte høstsesongen på lån i den islandske hovedstaden. Der imponerte han og ble tatt ut på årets lag i den islandske serien av det islandske fotballforbundet ved sesongslutt. Et stort keepertalent, kanskje det største i Norge, som er fast inventar på det norske U21-landslaget og som har framtiden foran seg. Har fått prøve seg en del i vinterens treningskamper, så Magnússon har nok neppe klippekort på keeperplassen. Har mistet keepertrener Frode Grodås siden forrige sesong, men det er foreløpig usikkert å si hvor mye LSK taper på det. Vi velger å tro at man fint overlever det.
Nå skal det i Lillestrøms forsvar sies at man så å si ikke stilte med samme forsvarsfirer i mer enn to kamper på rad på grunn av alle skadene, men 50 innslupne mål på 30 kamper i 2009 er mye. Bare Lyn og Bodø/Glimt som rykket ned, samt Start slapp in flere. Og man har heller ikke forsterket forsvarsleddet fra i fjor. I tillegg har man mistet Håvard Nordtveit som var veldig toneangivende i de 17 kampene han spilte for laget, før utlånet fra Arsenal ble avsluttet i slutten av juli. I midtforsvaret kjemper Frode Kippe, Steinar Pedersen, Marius Johnsen og Pål Steffen Andresen om de to plassene. Kippe spilte flest kamper av samtlige i 2009 og er som kaptein bankers på laget. Trolig får han Pedersen som makker i midtforsvaret – fullstendig ut i kulda i fjor og ble sendt på lån til Strømsgodset, men er nå tilbake og tar etter alt å dømme en plass i startelleveren. Sammen danner de et ganske solid midstopper-par utifra Tippeliga-standarder å dømme, men om LSK blir tatt i ubalanse eller på kontringer imot har de begge såpass store tempoproblemer at de vil slite med å henge med i svingene. Pedersen er den raskeste av de to, men ikke hurtig nok til å holde tritt mot kvikke motstanderspisser.
Høyrebackplassen har Karim Essediri lagt beslag på. Bidrar mye offensivt fra sin backposisjon og er med sin presise høyrefot ofte nest sist på scoringer. Selv om det defensive spillet har bedret seg siden omskoleringa fra høyrekant til back i fjor vår, har han fortsatt en del å gå på. Kan få det tøft defensivt mot hurtige, driblesterke vinger, men er alt i alt en helt grei Tippeliga-back. Har Pedersen og Lars Kristian Eriksen i bakhånd om tunisieren skulle bli skadet. Sistnevnte er førstevalg på motsatt back. Er høyrebeint og opprinnelig høyreback, men har likevel vist at han takler venstreback-rollen fint. God med ballen i beina og har også brukbar fart. Ikke like skapende offensivt som Essediri, men helt kurant Tippeliga-spiller. Kan bli bedre i det defensive spillet. Johnsen er trolig først og fremst aktuell i midtforsvaret til LSK, så selv om han også kan spille venstreback er nok Stian Ringstad og Ruben Gabrielsen foran sørlendingen i køa om Eriksen skulle bli skadet. Mange hadde store forventninger til Ringstad i fjor, men han innfridde nok ikke helt. Er i stadig utvikling og er til forskjell fra i fjor ikke helt fersk i Tippeliga-sammenheng i år, men er kanskje aller beste som venstrekant? Alt i alt fremstår LSK-forsvaret som ganske solid, men kanskje noe traurig. Mangler fart, spesielt i midtforsvaret, som kan bli et stort problem mot kontringshissige og kjappe motstandere. Mange skader i fjor, men ser ut til å ha kontroll på det i år med dobbelt dekning på samtlige plasser.
Mangelen på to ordentlig gode kantspillere var en mangelvare i fjorårets Lillestrøm-lag, og da særlig ute til venstre. Derfor har man i vinter vært på jakt etter forsterkninger, og den jakten har gitt resultater. Inn har man hentet Tarik Elyounoussi på lån fra Heerenveen og Erling Knudtzon fra Lyn. Elyounoussi spilte mest spiss i Fredrikstad, men Henning Berg har uttalt at han er hentet til Åråsen som venstrekant. Har slitt benken i Nederland, men vi i NorskeFans.com spår en ny vår for norsk-marokkaneren i gult og svart. Er hurtig, driblesterk og kan utfordre innover i banen mot mål fra venstrekanten. Vil forsterke Lillestrøm, men det er bare snakk om et halvt års utlån, noe som kan skape trøbbel med tanke på det å finne en erstatter om han slår til for fullt. Prøvespilleren Chrstian Gamboa ble sendt hjem uten kontrakt, men det er nok ikke fullstendig utelukket at costarikaneren blir invitert tilbake når Elyounoussis lånekontrakt løper ut i sommer. Ringstad er som allerede nevnt et annet alternativ, og det samme er Mathis Bolly. Bolly har farten som sin force og er god nok med begge bein til å bekle både venstre- og høyrekanten, men har hittil slitt med å få vist seg fram ordentlig i Tippeligaen. Lynhurtige Knudtzon er som sagt den andre nykommeren på Lillestrøm-midtbanen og kjenner Berg godt fra tida i Lyn. Fyller 22 år i år og har vært betegnet som ung og lovende i en god stund nå. Kanskje kan overgangen til LSK bidra til at han tar nye steg, for det må han snart. Er som sagt lynhurtig, men må få mer ut av farten sin. Er litt for sjelden nest sist på scoringer for eksempel. Kristoffer Tokstad, som kanskje mer kommer til sin rett inne sentralt på midtbanen, omskolerte Essediri, Elyounoussi, Bolly og Khaled Mouelhi kan også brukes ute til høyre på midtbanen i Bergs 4-4-2-formasjon.
På den sentrale midtbanen sitter Lillestrøm etter vår, og sikkert mange andres mening også, på en juvel i Emmanuel Nosa Igiebor. Spilleren kanarifuglene snappet foran nesa på Vålerenga. Står for kreativiteten i Lillestrøm-laget og uten han fremstår den sentrale midtbanen som langt mer forutsigbar og langt mindre skapende. Derfor er det også veldig viktig for LSK at han holder seg så skadefri som mulig. Han er nemlig spilleren som utgjør den lille, store forskjellen. Har nylig signert ny kontrakt med klubben, men fortsetter han den samme utviklingen og med det potensiale som han innehar, er det nok ikke lenge til vi får se han i en toppliga ute på kontinentet. Er fortsatt bare 20 år! Får trolig Mouelhi ved sin side sentralt på midten. Har ikke vært på sitt beste de siste sesongene og er per i dag ikke noe mer enn en helt ok midtbanespiller på Tippeliga-nivå. Espen Søgård er et annet alternativ, men han er etter vår mening for dårlig for Lillestrøm. Stort hjerte for klubben og fighting-spirit er ikke alene godt nok når LSK på sikt har ambisjoner om å bli blant de beste i Norge igjen. Vi har heller ikke latt oss imponere av ivorianeren Alhassane Dosso, som tidvis har vist hodeløst pasnings- og duellspill. Med andre ord hviler mye av ansvaret på Nosa Igiebors unge skuldre i år.
I angrep har man hentet inn nigerianske Anthony Ujah som fikk kontrakt etter å ha overbevist på prøvespill. Fått en del spilletid i vinterens treningskamper og har vist seg som et friskt pust. Rask og sterk spiller som truer bakrom, og er sammen med Olivier Occean toppscorer i vinterens treningskamper. Occean konkurrer etter alt å dømme med Arild Sundgot om den ene spissplassen, men per dags dato ser det ut til at sunnmøringen tar den plassen. Sundgot er langt mer involvert i det oppbyggende spillet under Berg enn i tidligere år, og er nok kanskje den spissen som er best til å gjøre makkeren sin god. Nevnte Ujah er et alternativ som spissmakker, og det samme er landsmannen hans Edwin Eziyodawe. Sammen med Bjørn Helge Riise delt toppscorer for LSK i fjorårets sesong og var på sitt beste meget underholdende å se på. Viste samtidig at han har mye å gå på hva gjelder det taktiske, og ble i enkelte situasjoner altfor egoistisk med ball når han burde spilt til langt bedre plasserte medspillere. Har også en del å gå på hva gjelder holdninger og arbeidsinnsats. Den unge islendingen Björn Sigurdarsson beviste med sine prestasjoner i fjorårssesongen at han er en meget spennende spiller, og får nok enda flere sjanser i år nå som han er ett år eldre. Har et stort potensiale, men ett-to år til på baken og fast plass på laget må nok til for å få det ut for fullt i Tippeligaen. Uansett et navn vel verdt å merke seg for fremtiden, men også i år. Bredden i LSK-angrepet er god, men vi stiller oss usikre til hvem av spissene som skal score de 15+ målene laget er avhengige av om man skal blande seg inn i medaljestriden. Ujah, Eziyodawe og Sigurdarsson har alle potensiale til å bli goalgettere, men vi tror at årets sesong kommer ett år for tidlig til at de kan ta det helt ut og skyte LSK tilbake til toppen.
TROLIG LAG (4-4-2)
Magnússon
Essediri – Pedersen – Kippe – Eriksen
Knudtzon – Mouelhi – Igiebor – Elyounoussi
Sundgot – Ujah
TRENEREN
Det aller meste tyder på at Henning Berg er rett mann til å lede Lillestrøm. Han er faglig sterk, har tillitt og respekt i spillergruppa og styrer treningene med jernhånd. Har en klar filosofi og holder seg til den. Kjenner klubben gjennom sin tid som spiller og vet som kreves av ledelsen og supportere. Kommunikasjonen og samarbeidet med Torgeir Bjarmann ser også ut til å fungere bra, særlig i forbindelse med spiller-overganger.
KONKLUSJON
Lillestrøm er på rett vei, men et topplag skapes ikke over natta og det tar gjerne 3-4 sesonger fra man går fra å unngå nedrykk til å etablere seg i toppen igjen. Vi tror det tar litt mer tid med LSK men ser frem til å få med oss hva som skjer.
FORVENTET TABELLPLASSERING: 8. plass.
(© @Stormensupport.no Sist oppdatert 11.4.2010 kl. 21:34)
<< Tilbake til oversikt